Department of Geriatric Nursing
Department of Geriatric Nursing
×

Zespół

m.-malecki
Kierownik

Prof. dr hab. n. farm. Maciej Małecki

maciej.malecki@wum.edu.pl

Prof. dr hab. n. farm. Maciej Małecki (ORCID: 0000-0002-7078-4918). Farmaceuta, biolog molekularny, specjalista z zakresu terapii genowej, recepturowych formulacji genowych, wektorologii rAAV, angiogenezy. Absolwent trzech uczelni wyższych (Akademia Medyczna w Bydgoszczy, mgr analityki med. 1997; Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, mgr biologii 2000; Akademia Medyczna w Warszawie, mgr farmacji 2005). Stopnie i tytuł naukowy: dr n. med. (2001); dr hab. n. med. (2006); prof. dr hab. n. farm. (2010). Ścieżka pracy zawodowej: Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego, Warszawa; Centrum Onkologii – Instytut im. M. Skłodowskiej-Curie, Warszawa; Instytut Matki i Dziecka, Warszawa; Warszawski Uniwersytet Medyczny.

Działalność dydaktyczna i naukowa
Nauczyciel akademicki, kierownik Zakładu Farmacji Stosowanej, pomysłodawca powołania w Zakładzie Farmacji Stosowanej Pracowni Terapii Genowej. Opiekun Studenckiego Koła Naukowego Terapii Genowej Geneton. Dydaktyka w zakresie technologii postaci leku, kosmetologii, terapii genowej. Badania naukowe w środowisku onkologii doświadczalnej, leku doświadczalnego i terapii genowej, receptury aptecznej i formulacji genowych, wektorologii rekombinowanych wirusów związanych z adenowirusami (rAAV).

Dorobek naukowy: ponad 120 publikacji, promotor 17 zakończonych przewodów doktorskich. Stypendysta Fundacji Batorego (Stypendium zagraniczne dla młodych naukowców, 2000) oraz Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej (Stypendium krajowe dla młodych naukowców, 2002-2003). Stypendium wyjazdowe Youth Travel Fund - FEBS 2003, 2004, Stypendium UE/FEBS (program UE -VectEuroTrain), Stypendium DKFZ/FEBS '2003 Viral Vectors. Odbyte staże zagraniczne (Temple University, Philadelphia, USA 2000; DKFZ Heildelberg, Niemcy 2003, Evry University, Evry, Genopole-Evry, Francja 2004; University of Bellaterra, Belaterra, Hiszpania 2004). Członek American Society of Gene Therapy.

Twórca 3 patentów z zakresu terapii genowej: EP 1 556 494 B1, EU, patent europejski “Bicistronic vector encoding A VEGF an FGF, use thereof”; PL 203650B1 Polipeptyd, polinukleotyd, kaseta ekspresyjna, wektor plazmidowy, ich zastosowanie w terapii genowej oraz środek farmaceutyczny; PL 194452B1 Wektor ekspresyjny do terapii genowej stanów niedokrwiennych, oligonukleotydowe startery oraz sposób otrzymywania wektora ekspresyjnego do terapii genowej stanów niedokrwiennych.

a.-bienkowska-tokarczyk
Asystent

dr m. med. i n. o zdr. Alicja Bieńkowska-Tokarczyk

alicja.bienkowska@wum.edu.pl

W 2017 r. ukończyła studia na Wydziale Farmacji Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego zdobywając tytuł magistra farmacji. Na krótko podjęła pracę w aptece ogólnodostępnej w Warszawie, po czym od 1 października 2017 roku rozpoczęła studia doktoranckie na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, a od października 2018 roku rozpoczęła pracę zawodową w Zakładzie Farmacji Stosowanej WUM. W listopadzie 2022 roku decyzją Rady Dyscyplin Nauk Farmaceutycznych WUM uzyskała stopień doktora w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu.

Działalność dydaktyczna:
Prowadzi zajęcia dydaktyczne z przedmiotów: Technologia Postaci Leku II – Leki parenteralne, Biologia molekularna oraz z fakultatywnego bloku programowego –Kosmetologia Farmaceutyczna z elementami medycyny estetycznej. Jest opiekunem prac magisterskich prowadzonych w Zakładzie. Pełni nadzór dydaktyczny nad przebiegiem praktyk wakacyjnych w aptekach otwartych i szpitalnych studentów III i IV roku oraz pełni funkcje opiekuna staży aptecznych dla studentów VI roku. Prowadzi szkolenie z receptury aptecznej leków stomatologicznych, antybiotyków w lekach recepturowych i aseptyce w recepturze aptecznej na kursie specjalizacyjnym WUM w ramach Specjalizacji Farmacja Apteczna. Brała udział w projektach dydaktycznych: „DUO OTM - dualne uzupełniające studia magisterskie w 
zakresie Oceny Technologii Medycznych”, akronim DUO OTM (990/FS 212), NCBiR, POWER 2014-2020 oraz „Toksykologia z elementami kryminalistyki”, akronim WUM AID (FS196), NCBiR, POWER 2014-2020. 

Działalność naukowa:
W swojej pracy naukowej zajmuje się onkologicznymi lekami eksperymentalnymi opartymi na konstruktach wektorów rAAV. Prowadzi badania nad mechanizmami poprawiającymi efektywność wprowadzania genów do komórek w celu poprawy skuteczności terapeutycznej leków terapii genowej. W swojej pracy doktorskiej wykorzystała protokoły hipertermii do wprowadzenia eksperymentalnych produktów terapii genowej rAAV w celu zwiększenia wydajności transdukcji. Jest autorką i współautorką 1 publikacji przeglądowej i 10 publikacji oryginalnych o łącznym IF 25,623 oraz 3 doniesień prezentowanych na konferencjach krajowych. W trakcie studiów doktoranckich otrzymała stypendia JM Rektora WUM dla najlepszych doktorantów za wyniki w nauce i osiągniecia naukowe oraz uzyskała zwiększenie stypendium z dotacji podmiotowej na dofinansowanie zadań projakościowych z budżetu państwa w latach 2019/2020 i 2020/2021. Brała udział w projektach badawczych: „Opracowanie polskiego  komplementarnego systemu molekularnej nawigacji chirurgicznej dla potrzeb leczenia nowotworów” akronim MentorEYE (Strategmed1/233624/4/NCBR/2014), NCBiR, Strategmed 2014-2018; „Nowa formulacja steroidu do miejscowego stosowania w przełyku”, akronim STEROID (FS 227). CTT WUM, Synerigia - WUM, IBAkteria, Inkubator Innowacyjności 2.0, 2019; oraz „Ocena skuteczności miejscowego leczenia budezonidem dzieci z chorobą Leśniowskiego-Crohna z lokalizacją w przełyku i(lub) żołądku i(lub) dwunastnicy” ABM01, ABM, 2020-2026.

a.-zajkowska
Adiunkt

Dr n. farm. Agnieszka Zajkowska

agnieszka.zajkowska@wum.edu.pl

W 2007 r. ukończyła studia na kierunku Analityka Medyczna (Akademia Medyczna w Warszawie). W 2019 r. uzyskała stopień doktora nauk farmaceutycznych (Warszawski Uniwersytet Medyczny - WUM). Od 2007 r. związana jest zawodowo z WUM, początkowo zatrudniona w Katedrze Biochemii i Chemii Klinicznej a od 2015 r, pracuje w Zakładzie Farmacji Stosowanej. 

Działalność dydaktyczna:
Dr Zajkowska jest odpowiedzialna za koordynowanie i organizację przedmiotu Biologia molekularna na kierunkach: Analityka Medyczna i Farmacja. Prowadzi zajęcia dydaktyczne z przedmiotów: Biologia molekularna, Technologia postaci leku II oraz FBP Kosmetologia farmaceutyczna z elementami medycyny estetycznej. Od roku akademickiego 2022/2023 jest Opiekunem IV roku studiów kierunku Farmacja. Brała udział w projektach dydaktycznych: Projekt DOU-OTM – dualne uzupełniające studia magisterskie w zakresie Oceny Technologii Medycznych; Wdrożenie e-usług do obsługi procesów związanych z edukacją i egzaminowaniem w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym; „Mistrzowie dydaktyki”. Jest członkiem Rady programowej „Biomedyczne i Humanistyczne Podstawy Farmacji”. W 2022 r. została uhonorowana medalem Komisji Edukacji Narodowej.

Zainteresowania naukowe:
Zainteresowania naukowe Dr Zajkowskiej skupiają się zagadnieniach związanych z diagnostyką molekularną i terapią genową, ze szczególnym uwzględnieniem mikroRNA. Jest autorką i współautorką publikacji oryginalnych i przeglądowych o łącznym IF = 6,249 oraz kilkunastu doniesień konferencyjnych o zasięgu zarówno krajowym jak i międzynarodowym. Brała udział w projektach badawczych: MikroRNA jako nowy biomarker chorób naczyniowo-sercowych; MentorEYE.
 

m.-wozniak
Adiunkt

Dr n. farm. Małgorzata Woźniak

malgorzata.wozniak@wum.edu.pl

W 1988 r. ukończyła studia na Akademii Medycznej obecnie Warszawski Uniwersytet Medyczny w Warszawie –Wydział Farmaceutyczny, zdobywając tytuł magistra farmacji. Od 1988 roku związała się zawodowo z Zakładem Farmacji Stosowanej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. W 1997 r. uzyskała Dyplom pierwszego stopnia specjalizacji w zakresie farmacji aptecznej. We wrześniu 2018 roku decyzją Rady Wydziału Farmaceutycznego WUM uzyskała stopień doktora w dziedzinie nauk farmaceutycznych.

Działalność dydaktyczna:
Kierownik przedmiotu Technologia postaci leku I. Prowadzi zajęcia dydaktyczne z przedmiotów: receptura apteczna, receptura stomatologiczna oraz fakultatywnych bloków 
programowych. Prowadzi szkolenie z Receptury aptecznej, na kursie specjalizacyjnym WUM - Specjalizacja w dziedzinie Farmacja Apteczna. 

Zainteresowania naukowe:
W swojej pracy naukowej zajmowała się wykorzystaniem witaminy C do walki z nowotworami. oraz opracowaniem adekwatnej postaci leku. Jest autorką i współautorką 1 publikacji przeglądowej i 1 publikacji oryginalnej oraz 1 doniesienia prezentowanego na konferencjach, zarówno krajowych jak i zagranicznych.

i.barszczewska-zagrodzka

Dr n. farm. Iwona Barszczewska – Zagrodzka

iwona.barszczewska-zagrodzka@wum.edu.pl

W 1990 r. ukończyła studia  zdobywając tytuł magistra farmacji. Od 1 października 1990r. związała się zawodowo z Zakładem Biochemii Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Warszawie. W maju 1999 roku decyzją Rady Wydziału Farmaceutycznego uzyskała stopień doktora w nauk farmaceutycznych.

Działalność dydaktyczna:
Prowadzi zajęcia dydaktyczne z przedmiotów:   Technologia postaci Leku  I i II dla studentów kierunków Farmacja. Była opiekunem prac magisterskich o tematyce stałej formy leku.   Prowadzi szkolenie z dla położnych i pielęgniarek z zakresu ordynowania leków. Jest opiekunem praktyk wakacyjnych i staży zawodowych.  Bierze udział w pracach Komisji Rekrutacyjnej.

Zainteresowania naukowe:
W swojej pracy zawodowej zajmuje się  lekiem recepturowym w szczególności lekiem pediatrycznym. Jest autorem publikacji z zakresu stałej formy leku. Interesuje się historią farmacji. Bierze czynny udział w spotkaniach sekcji Historia Farmacji.   

z.slyk
Asystent

Dr n. med. i n. o zdr. Żaneta Słyk

zaneta.slyk@wum.edu.pl

W 2017 r. ukończyła studia  z wyróżnieniem „Złotym Laurem Absolwenta” zdobywając tytuł magistra farmacji. Na krótko podjęła pracę w aptece ogólnodostępnej w Warszawie i od 1 października 2017r. związała się zawodowo z Zakładem Farmacji Stosowanej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. W lutym 2022 roku decyzją Rady Dyscyplin Nauk Farmaceutycznych WUM uzyskała stopień doktora nauk medycznych i nauk o zdrowiu w dziedzinie nauk farmaceutycznych.

Działalność dydaktyczna:
Kierownik przedmiotu Technologia postaci leku II. Prowadzi zajęcia dydaktyczne z przedmiotów: leki do oczu, biologia molekularna, etyka zawodu dla studentów kierunków Farmacja i Analityka medyczna oraz fakultatywnych bloków programowych. Opiekun prac magisterskich z zakresu terapii genowej i postaci leku. Prowadzi szkolenie z Receptury aptecznej, leków okulistycznych na kursie specjalizacyjnym WUM - Specjalizacja w dziedzinie Farmacja Apteczna. Brała udział w projekcie dydaktycznym: Toksykologia z elementami kryminalistyki; akronim WUM AID, NCBiR, POWER 2014-2020. Jest członkiem Wydziałowego Zespołu ds. Jakości Kształcenia oraz Rady programowej „Analiza, synteza i technologia leków”.

Zainteresowania naukowe:
W swojej pracy naukowej zajmuje się wykorzystaniem rekombinowanych nośnikami wirusowych rAAV w lokalnej terapii genowej oraz opracowaniem adekwatnej postaci leku. Włączyła się do badań naukowych prowadzonych w Zakładzie Farmacji Stosowanej. Jest autorką i współautorką 1 publikacji przeglądowej i 3 publikacji oryginalnych o łącznym IF = 3,51 oraz 3 doniesień prezentowanych na konferencjach, zarówno krajowych jak i zagranicznych. Brała udział w projekcie badawczym „Opracowanie polskiego komplementarnego systemu molekularnej nawigacji chirurgicznej dla potrzeb leczenia nowotworów”, akronim MentorEYE (Strategmed1/233624/4/NCBR/2014). 
 

a.chodkowska
Adiunkt dydaktyczny

Dr n. med. i n. o zdr. Agnieszka Chodkowska-Doktór

agnieszka.chodkowska@wum.edu.pl

W 1994 roku ukończyła studia na Akademii Medycznej w Warszawie, wydział Farmaceutyczny z tytułem magistra farmacji. Wyniki pracy magisterskiej zostały przedstawione w 1995 r. na XVI Zjeździe Naukowym Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego. Od 1 października 1994 r. jest zatrudniona w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym w Zakładzie Farmacji Stosowanej.  W 1999 r. uzyskała pierwszy stopień specjalizacji w zakresie farmacji aptecznej. W 2021r. uzyskała stopień Doktora Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu w dyscyplinie Nauki Farmaceutyczne mocą uchwały Rady Dyscypliny Nauk Farmaceutycznych Warszawskiego Uniwersytetu Warszawskiego. 

Działalność dydaktyczna:
Od początku pracy zawodowej w zakładzie Farmacji Stosowanej prowadzi wykłady, seminaria 
i ćwiczenia ze studentami w ramach przedmiotów Technologia Postaci Leku, Farmacja Praktyczna w Aptece i Bloku Fakultatywnego Kosmetologia. Brała udział: w opracowaniu technologii otrzymywania gotowych postaci leku dla przemysłu, w opracowaniu i wdrożeniu programu dydaktycznego Opieka Farmaceutyczna, w popularyzacji i upowszechnianiu wiedzy farmaceutycznej przez opracowywanie i prowadzenie zajęć na corocznym Festiwalu Nauki oraz warsztatów dla licealistów ,,Odkryj nasz wydział”. Sprawowała opiekę nad prowadzeniem wielu prac magisterskich. Bierze udział w szkoleniu farmaceutów do specjalizacji z zakresu farmacji aptecznej. Prowadzi wykłady z receptury aptecznej dla aptekarzy. W latach 2019-2020 była członkiem Rady Programowej Praktyka Farmaceutyczna. W latach 2020 – 2022 była opiekunem VI roku studiów. Przez wiele lat koordynowała przedmiot Farmacja Praktyczna w Aptece. Od 2023r. jest koordynatorem Bloku Fakultatywnego Kosmetologia. Współautor skryptu dla studentów V roku Wydziału Farmaceutycznego  ,,Technologia postaci leku” (2009). Współautor podręcznika ,,Podstawy receptury aptecznej” pod redakcją M. Gajewskiej i M. Sznitowskiej (2018). Współautor artykułów dotyczących receptury aptecznej do Aptekarza Polskiego Pisma Naczelnej Izby Aptekarskiej oraz do ,,Biuletynu informacyjnego” Okręgowej Izby Aptekarskiej w Warszawie. Członek Okręgowej Izby Aptekarskiej w Warszawie od 1997r. 
Członek Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego od 2005r., gdzie wchodzi w skład zespołu ekspertów w Ogólnopolskiej Sekcji Receptury Aptecznej Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego. Członek zespołu redakcyjnego ,,Biuletynu informacyjnego” Okręgowej Izby Aptekarskiej w Warszawie.

Działalność naukowa:
Jest autorem doniesień zjazdowych i publikacji. Zainteresowania w pracy naukowej skupiają się w pracy nad nowymi lekami, które łączą znane oraz nowe substancje w różnych postaciach leku, szczególnie w postaciach leku recepturowego.

e.-banaczkowska-duda
Adiunkt

Dr n. med. i n. o zdr. Edyta Banaczkowska – Duda

edyta.banaczkowska-duda@wum.edu.pl

W 1994 roku ukończyła studia na Akademii Medycznej w Warszawie, wydział Farmaceutyczny z tytułem magistra farmacji. W 1999 roku uzyskała pierwszy stopień specjalizacji w zakresie farmacji aptecznej. 
Od 1 października 1994 roku jest zatrudniona w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym w Zakładzie Farmacji Stosowanej.  W listopadzie 2022 roku decyzją Rady Wydziału Farmaceutycznego WUM uzyskała stopień doktora w dziedzinie nauk farmaceutycznych.

Działalność dydaktyczna:
Od 2022 roku jest opiekunem VI roku. Prowadzi wykłady, seminaria i ćwiczenia ze studentami w ramach przedmiotów Technologia Postaci Leku, Farmacja Praktyczna w Aptece i bloku fakultatywnego Kosmetologia. Brała udział: w popularyzacji i upowszechnianiu wiedzy farmaceutycznej przez opracowywanie i prowadzenie zajęć na corocznym Festiwalu Nauki oraz warsztatów dla licealistów ,,Odkryj nasz wydział”.  Sprawowała opiekę nad prowadzeniem wielu prac magisterskich. Bierze udział w szkoleniu farmaceutów do specjalizacji z zakresu farmacji aptecznej. Jest współautorką wielu artykułów dotyczących receptury aptecznej i rozwiązywania problemów recepturowych do „Aptekarza Polskiego” - Pisma Naczelnej Izby Aptekarskiej oraz do ,,Biuletynu informacyjnego” Okręgowej Izby Aptekarskiej w Warszawie, w którym jest członkiem zespołu redakcyjnego.

Zainteresowania naukowe:
Zainteresowania naukowe związane są z zastosowaniem sekwencji kodujących DNA jako substancji czynnych w stałej postaci leku.
Jest współautorką   doniesienia zjazdowego “Gene Therapy for melanoma: the evaluation of rAAV transduction efficiency of B16-F10 cancer cells”, International Conference on Medicinal Chemistry. Avignon, France 2015., publikacji w Farmacji Polskiej, “Gene formulations, gene prescriptions” a także publikacji w Advances in Clinical and Experimental Medicine “Gene capsules as functional pharmaceutical formulations for delivery of DNA as an active substance”, Impact Factor: 1,727.

m.-kubacka
Adiunkt

Dr n. farm. Małgorzata Kubacka

malgorzata.kubacka@wum.edu.pl

Absolwentka Wydziału Farmaceutycznego w Warszawie, stopień magistra oraz doktora farmacji uzyskała w Zakładzie Chemii Fizycznej. Post-doctoral fellow w UTMB Galveston Department of Human Biological Chemistry and Genetics pod kierunkiem prof. Vlodka Bujalowskiego w pracowni spektroskopii UV - badania nad centrami aktywnymi enzymu helikaza DnaB. Następnie uzyskała stopień MBA na studiach prowadzonych przez University of Denver oraz Wyższą Szkołę Marketingu i Zarządzania w Warszawie. Przez wiele lat była związana z działami marketingu zagranicznych korporacji farmaceutycznych o zasięgu globalnym. Po uzyskaniu stopnia magistra prawa, pracowała w kancelariach adwokackich w Warszawie, w tym także udzielając porad prawnych dla niezamożnych klientów (wolontariat). Od 2017 roku rozpoczęła pracę w Zespole ds. Sfałszowanych Leków Wydziału Farmaceutycznego WUM, sporządzając opinie biegłego, we współpracy z Zakładem Bioanalizy i Analizy Leków (obecnie Zakład Chemii Leków), w sprawach o przestępstwa farmaceutyczne. W 2021 roku ukończyła studia doktoranckie w Instytucie Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk, specjalizując się w prawie karnym i prawie farmaceutycznym. 

Działalność dydaktyczna:
Współpraca przy przygotowywaniu projektów edukacyjnych: Erasmus Mundus (K2), ITS Ocena Technologii Medycznych DUO OTM oraz Toksykologia z elementami kryminalistyki WUM AID. Prowadzenie zajęć dydaktycznych dla studentów DUO OTM (Prawo w ochronie zdrowia) oraz WUM AID (Prawo farmaceutyczne). Od 2018/2019 działalność dydaktyczna z zakresu m.in. Prawa farmaceutycznego, Analityki Farmaceutyczno-Kryminalistycznej, ustawy o zawodzie farmaceuty (w ramach Farmacji praktyczna w aptece), dopuszczanie produktów leczniczych do obrotu – aspekty prawne. Prowadzenie prac magisterskich na kierunku farmacja oraz recenzowanie prac magisterskich wykonanych przez studentów w innych Zakładach. Od maja 2017 r. funkcja opiekuna Studenckiego Koła Naukowego FARMACJA I PRAWO. 

Zainteresowania naukowe:
Współpraca z Polską Agencją Antydopingową POLADA w zakresie postępowań nieanalitycznych, ukierunkowanych na przestępstwa związane z obrotem produktami leczniczymi zabronionymi w sporcie. Udział w projekcie dotyczącym opracowania ogólnego modelu odpowiedzialności karnej za przestępstwa związane z produktami leczniczymi na obszarze UE i EOG. Jedną z form działalności naukowej, która ma ścisły związek oraz wpływ na funkcjonowanie społeczeństwa i gospodarki, a konkretnie administracji publicznej są opinie biegłego, zawierające elementy opinii prawno-eksperckich. Są one sporządzane na postawie powołania dowodu z opinii biegłego i bazują na wynikach badań instrumentalnych. Metodologia tych badań została opracowana w Zakładzie Bioanalizy i Analizy Leków (obecnie Zakładzie Chemii Leków) w oparciu o opublikowane wyniki analiz farmaceutycznych i zmodyfikowanych na potrzeby kryminalistyki, które są immanentnym składnikiem opinii biegłego w postaci Protokołu z Badań. W czerwcu 2022 r. działalność ta została doceniona przez MEiN w ewaluacji działalności naukowej w dyscyplinie nauk farmaceutycznych (kryterium III – wpływ działalności naukowej na funkcjonowanie społeczeństwa i gospodarki), osiągając maksymalną punktację od niezależnych ekspertów w zakresie znaczenia, (jako wpływ o przełomowym znaczeniu), w zakresie zasięgu, (jako wpływ o ogólnopolskim znaczeniu) oraz w zakresie interdyscyplinarności, która miała kluczowe znaczenie dla powstania ocenianego wpływu pt. Zwalczanie przestępstw farmaceutycznych poprzez opracowanie nowych metod analitycznych substancji aktywnych produktów leczniczych (ID 248750979). Autorstwo wytycznych dla policji oraz służb celnych dotyczących współpracy z biegłym w sprawach o przestępstwa farmaceutyczne.

Asystent

Dr n. med. Sylwia Osowska

sylwia.osowska@wum.edu.pl

Studia magisterskie zakończyła w 1991r. obroną pracy, do której badania prowadzone były w Szpitalu Uniwersyteckim w Helsinkach. Następnie rozpoczęła pracę w laboratorium Szpitala Zakaźnego w Warszawie, gdzie współtworzyła laboratorium diagnostyki HIV. W 1993 roku, z ramienia Polskiej Akademii Nauk, otrzymała stypendium naukowe i wyjechała do Sztokholmu. Po dwuletnim okresie prac, zakończonych odkryciem nowego miejsca syntezy plastochinonu w liściach szpinaku, powróciła do pracy w szpitalu. Tym razem był to szpital dziecięcy w Singapurze. Tam zetknęła się z żywieniem pozajelitowym, z którym do dzisiaj jest związana. Po prawie 5-letnim pobycie w Azji, wróciła do Europy, gdzie na Uniwersytecie Paryskim podjęła studia doktoranckie. Jej praca doktorska  na temat roli cytruliny w homeostazie azotowej, została nagrodzona tytułem najlepszej pracy doktorskiej napisanej w latach 2006-2007 na Uniwersytecie Paryskim na Wydziale Nauk Farmaceutycznych i Biologicznych. Po obronie doktoratu podjęła pracę na stanowisku kierownika do spraw naukowych produktu Enterol w firmie Biocodex w Compiegne.
Po powrocie do Polski rozpoczęła pracę w SPSK im. Prof. W. Orłowskiego, na stanowisko kierownika pracowni żywienia pozajelitowego, którą to tworzyła od podstaw. Obecnie zatrudniona jest w Centrum Leczenia Żywieniowego w SSK im. M. Pirogowa w Łodzi, gdzie współtworzy system zaopatrywania pacjentów żywionych w warunkach domowych w gotowe mieszaniny żywieniowe. 
Od 2011 roku prowadzi działalność dydaktyczno-naukową na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Początkowo związana była w Wydziałem Nauk o Zdrowiu, następnie z Wydziałem Farmacji w Zakładzie Farmacji Klinicznej i Opieki Farmaceutycznej. Po jego rozwiązaniu rozpoczęła działalność w Zakładzie Farmacji Stosowanej.

Działalność dydaktyczna:
Prowadzi zajęcia dydaktyczne związane z żywieniem pozajelitowym. Zajmuje się zarówno recepturą i przygotowywaniem żywienia pozajelitowego, jak i klinicznymi konsekwencjami podaży leczenia żywieniowego. Jest opiekunem nowo-tworzącego się koła naukowego związanego z szeroko rozumianymi aspektami leczenia żywieniowego, obejmującymi również podaż leków u pacjentów żywionych poza-i dojelitowo.
W 2010-2014 była członkiem komitetu edukacyjnego działającego przy Europejskim Towarzystwie Żywienia Poza- i Dojelitowego.

Zainteresowania naukowe:
Jej obszarem zainteresowań jest pacjent żywiony pozajelitowo oraz mieszanina żywieniowa. Jest autorką i współautorką prac o łącznym IF = 107 i H-index =9. 
 

d.-sawczuk
Asystent dydaktyczny

Mgr farm. Dorota Sawczuk

dorota.sawczuk@wum.edu.pl

W 2002 r. ukończyła studia zdobywając tytuł magistra farmacji. 
W 2015 r. ukończyła studia podyplomowe na kierunku „Farmacja Apteczna”, zakończone egzaminem państwowym, uzyskując tytuł specjalisty w dziedzinie Farmacja Apteczna.
Od lipca 2002 r. pracowała  jako mgr farmacji oraz kierownik w aptece ogólnodostępnej. 
Od października 2018 r. związała się zawodowo z Zakładem Farmacji Stosowanej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Działalność dydaktyczna:
Od roku akademickiego 2022/23 jest odpowiedzialna za koordynowanie przedmiotu „Farmacja Praktyczna w Aptece” oraz „ Systemy Informatyczne w Aptece”. 
Prowadzi zajęcia dydaktyczne z przedmiotów: Technologia Postaci Leku I i II (leki okulistyczne),   Farmacja Praktyczna w Aptece, Systemy Informatyczne w Aptece oraz FBP Kosmetologia farmaceutyczna z elementami medycyny estetycznej.
Prowadzi szkolenie z receptury aptecznej, leków okulistycznych na kursie specjalizacyjnym WUM - Specjalizacja w dziedzinie Farmacja Apteczna. 

Zainteresowania naukowe:
Poszukiwanie substancji potencjalnie przeciwnowotworowych w badaniach in-vitro oraz eksperymentalna terapia onkologiczna.  
 

n.-stachowiak
Asystent

Mgr farm. Natalia Stachowiak

natalia.stachowiak@wum.edu.pl

W 2013 roku ukończyła studia Farmaceutyczne na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Na jakiś czas podjęła zatrudnienie w aptece otwartej. Doświadczenie zawodowe zdobywała pracując w aptekach szpitalnych, w pracowniach leku jałowego – pracowni Cytotoksycznej i Żywienia Pozajelitowego. Od 2016r. związała się z Zakładem Farmacji Stosowanej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. 

Działalność dydaktyczna: 
Prowadzi zajęcia dydaktyczne  z Technologii Postaci Leku I, Technologii Postaci Leku - leków parenteralnych. Bierze udział w zajęciach prowadzonych z zakresie fakultetu z Kosmetologii. Koordynowała blok fakultatywny Farmacji Klinicznej.
Pełni nadzór na przebiegiem praktyk wakacyjnych w aptekach otwartych i szpitalnych, a także jest opiekunem staży dla studentów na szóstym roku studiów. 

Zainteresowania naukowe: 
Pracę magisterską wykonywała w Zakładzie Biologii Molekularnej pt. „ Analiza porównawcza wnikania niewirusowych preparatów genowych do skóry zwierząt laboratoryjnych oraz do guzów nowotworowych B16-F10 z maści o różnej zawartości cholesterolu”.  
Jest współautorką doniesienia zjazdowego pt. : „ Terapia genowa: formulacje rekombinowanych wektorów AAV do stosowania zewnętrznego”; a także publikacji oryginalnej : „ Aktywność przeciwnowotworowa witaminy C”. 
 Aktualnie prowadzi badania w modelu in vitro z zakresu wpływu wybranych związków na funkcjonowanie określonych linii nowotworowych. 

z.perkowska
Asystent

Mgr farm. Zuzanna Perkowska

zuzanna.perkowska@wum.edu.pl

W 2010 r. ukończyła studia farmaceutyczne na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym – blok Kosmetologia. Po studiach podjęła pracę w aptece ogólnej w Warszawie do października 2016r. Potem związała się zawodowo z apteką szpitalna w Narodowym Instytucie Onkologii Pastwowym Instytucie Badawczym im. M. Curie-Skłodowskiej w Warszawie. Pracowała w  pracownii cytostatyków i punkcie wydawania cytostatyków doustnych. Uczestniczyła w badaniach klinicznych w ośrodku badań wczesnych faz NIO-PIB jako farmaceuta. W maju 2021 ukończyła studia podyplomowe: “Metodologia badań klinicznych” CKP WUM. Od stycznia 2022 związała się z Zakładem Farmacji Stosowanej.

Działalność dydaktyczna:
Prowadzi zajęcia dydaktyczne z przedmiotów: Leki Parenteralne, Technologia Postaci Leku I oraz fakultatywnych bloków programowych z zakresu terapii genowej i postaci leku oraz kosmetologii. Pełni nadzór nad praktykami wakacyjnymi w aptekach ogólnodostępnych i szpitalnych. Jest opiekunem staży zawodowych.

Zainteresowania naukowe:
Praca magisterska została napisana w Zakładzie Farmacji Stosowanej „Analiza współcześnie wykonywanych postaci leku recepturowego w aptekach szpitali specjalistycznych”. Od stycznia 2022 włączyła się do badań naukowych prowadzonych w Zakładzie Farmacji Stosowanej. Jest współautorką 1 publikacji oryginalnej (75 MEiN). Brała udział w szkoleniu  we wrześniu 2018 Masterclass of pharmacy Oncology” Wrocław Academy of the European Society of Oncology Pharmacy oraz  w listopadzie 2017 BEAM: Biosimilars Educational Masterclass for Pharmacists –Amsterdam.
W  kwietniu 2021 ukończyła szkolenie dla fizjoterapeutów, farmaceutów i diagnostów laboratoryjnych prowadzących szczepienia ochronne przeciwko COVID-19 2021.04 Centrum kształcenia Podyplomowego WUM.
Jest członkiem w stowarzyszeniach European Society of Oncology Pharmacy, Polskie Stowarzyszenie Farmaceutów Onkologicznych.
Interesuje się onkologią, nowymi postaciami leku z terapią genową, wykorzystaniem rekombinowanych nośnikami wirusowych rAAV w lokalnej terapii genowej.

 

Mgr Krzysztof Jop

krzysztof.jop@wum.edu.pl
i.-ostrowska

Izabella Ostrowska

Mgr Katarzyna Wieczorek

i.-stikute

Mgr Irina Stikute

m.-mika
Sekretariat

Małgorzata Mika

wum

Zespół